Můj příběh

Já sama jsem maminkou tří dětí. Na první porod jsem se vůbec nestihla připravit, myslela jsem si, že je to přirozená věc, že mě v porodnici prostě nechají porodit, zkontrolují mě a miminko a půjdeme domů. Knihy s porodní tematikou se mi kupily na nočním stolku a já jsem se těšila, jak si je přečtu, až nastoupím na mateřskou dovolenou. Co proboha budu doma těch šest týdnů před porodem jinak dělat?

Nakonec mě ve 35. týdnu odvezli ze dne na den na akutní sekci kvůli preeklampsii. Bum. Péče o lehce nedonošené miminko a první střet se zdravotnickým systémem po bezmála dvaceti letech.

Vyrovnávání se s poporodním traumatem a trnitá cesta ke vztahu s mou prvorozenou holčičkou mě dovedly do jedné internetové skupiny, kde se sdílely i porodní příběhy. Ženy se podporovaly a sdílely své zkušenosti. Některé porody proběhly v nemocnici, některé doma. Já jsem objevila realitu českého porodnictví – že se někdy, (někde) dělají zbytečné zákroky, že se dělají dokonce proti vůli ženy, že se miminka oddělují od matek, i když k tomu není žádný medicínský důvod atd.

Že zdravotníků je nedostatek, že jsou leckdy vyčerpaní, bojí se právních postihů, mají malé povědomí o právním rámci, a nebo dělají, že ho neznají, protože mají pro ně jednodušší, zajeté postupy. Že jsou to prostě také jen lidé. Se všemi svými přednostmi a nedostatky. Odborníci, kteří se specializují na patologické stavy v těhotenství a při porodu. Někdy vidí problém i tam, kde není. Někdy na jeden problém tři odborníci navrhnou tři různá řešení. Někdy zachraňují životy – a tam jsou skutečně špičkoví.

Jenže většina žen je naprosto zdravá. Těhotenství je fyziologický stav. A expertem a odborníkem na zdravé těhotenství a na fyziologický porod je porodní asistentka. Tu ale během těhotenství (pokud si ji soukromně nezaplatíte), v podstatě neuvidíte a její role v dnešním systému je ne úplně lehká. 

A přesto ženy v této skupině sdílely krásné příběhy – porodit se dá krásně i ve vstřícné porodnici. Vyplatí se někdy ujet o pár kilometrů navíc. Porodit se dá krásně i v méně vstřícné porodnici s informovaným doprovodem – partnerem nebo vlastní porodní asistentkou. Porodit se dá krásně i doma - ideálně s patřičnou přípravou a odborným doprovodem. Ale přijet bez přípravy a jakýchkoli informací do nejbližší porodnice a věřit, že lékaři přece vědí, co dělají, je ruská ruleta. Pokud máme informace, máme i možnosti. 

A jak to dopadlo s těmi mými dalšími porody? I to se v knize dočtete…

Kontaktujte mě

Vaše osobní údaje jsou chráněny. Více informací naleznete v Zásadách zpracování osobních údajů. Zásady zpracování osobních údajů

Dana Lund Balounová

d.balounova@seznam.cz
tel.: +420 731 078 789